Onpa taas ollut kiire viikko, täynnä neuvoloita, vuosilääkärintarkastuksia ja myöhäisiä töihin tuloja ja kaahailua liukkailla teillä henkeä uhmaten. Kauhea sumpliminen ja kohellus. Rennosta luppoajasta= koneen äärellä ei tietoakaan.
Esikoisen
sukulaissynttäreitä vietettiin rennonleppoisissa tunnelmissa vaikka kutsut
olivatkin tänä vuonna hiukan eri näköiset kuin viime vuonna. Pieni sananen
tarjoilusta; tänä vuonna keskityin menun osalta suolaisiin herkkuihin ja
helpotin elämääni ostamalla Fazerin käpykakun (joka yllättäen maistui oikein
herkulliselta). Elämää helpotti myös lahjottu sukulainen (kiitos K!) joka teki
juhliin suussa sulavan suppilovahveropiirakan; nam. Oman elämän helpottaminen
rulettaa siskot, suosittelen lämpimästi!!
Synttärien juhlakalu oli tietenkin
hurmaava ja ikionnellinen esikoinen mutta vahvassa sivuroolissa näytteli myös siskon suloinen
baby (toiselta nimeltään Montessori), joka kiersi jokaisen naispuolisen vieraan sylissä ja
itse asissa yhden miespuolisenkin. On se vaan niin ihana pötkylä. Niin
vauvantuoksuinen, söpö, niin tyttö ja samalla myös tuulahdus menneisyydestä, n 7
vuoden takaa, jolloin ihmettelin omaa vauvantuoksuista ”Pörriäni”
Iso Hukan ja koko suvun kanssa.
| Tämän tyypin kanssa kuuntelin Daruden Sandstormia yhden juhannuksen aivan täysillä. Puss! |
| Pötkylä ja suppilovahveropiirakan leipoja parhaasta päästä |
Mietin tässä juuri että,
7 vuotias lapsi osaa/tietää/ymmärtää jo ihan kauheasti. Se osaa jo
paljon, yllättävän paljon. Se auttaa hienosti äitiä raastamaan juustoa suolaiseen piirakkaan.
Osaa pelata Wiitä. Se osaa jo vähän lukea ja kirjoittaa. Kuuntelee itsenäisesti musiikkia ja nyt voi itse asiassa
tehdä sitä omassa huoneessaan, kun sai synttärilahjaksi cd soittimen. Poikien huoneesta
kuuluukin jatkuvasti Kiekkohitit levy mm. Daruden aivoihin ja tärykalvoihin tarttuva Sandstorm ja hauskan karmea MM-rallihoilotus "Den glider in". Osaa
jo uida, ja hypätä pää edellä (!) uimahallissa. Osaa luistella hurjan hyvin. Osaa rakentaa yhä
paremmin erilaisia legohärpäkkeitä.
Osaa leikkiä perheen toimitusjohtajaa vaikkei sitä ole.
Pienen
miehen persoona kehittyy niin kovalla tahdilla että niin itse kaveri kuin
äitikin on aika kovilla (isä kai sitten pääsee vähemmällä, jännä juttu).Yhtenä
hetkenä kaikki iloisen terhakkaasti ja toisena hetkenä suuria tunteita ja
draamaa kuin Kauniissa ja Rohkeissa konsanaan. Voisin vaikka vannoa, että nassikassa on sisilialaista verta
vaikka todistettavasti poika on isänsä poika. Välillä kaveri ei usko sanaakaan ja välillä tottelee
ilahduttavan ripeästi.
Ehkä tärkeintä mitä olen
elämässäni nähnyt läheltä on omien lasten kasvaminen, mutta en ole sitä kaikkea (vielä)
tajunnut.
Aika on ollut haurasta ja
voimakasta samaan aikaan ja tunnelma sekä duuria että mollia. Ihana
ihana poika, jota rakastan megalomaanisen paljon! Oikea rakkauden jytky!
Show must go on!
Armollista viikonloppua kaikille teille!
5 kommenttia:
LÖysin tänne blogiisi jonkun toisen blogin linkin kautta ja ihan kivaa luettavaa löytyikin, mitä nyt ensi alkuun ehdin vain vähän silmäilemään... Kivoja kuvia sinulla ja öö.. isoja. En ole tajunnutkaan että bloggeriin saa myös noin isoja kuvia.
Voi että teidän isoa poikaa... ♥
Hyvin sanottu tuo "haurasta ja voimakasta samaan aikaan". Sitä se juuri on. Kontrastit ovat suuria ja tunteet heittelee laidasta laitaan niin pikkuisilla kuin vanhemmillakin.
Isot onnittelut vielä synttärisankarille ja äiskälle! :)
Roz: Kiva kun piipahdit. Kuvien kokoa voi tosiaan muokata mielensä mukaiseksi! Eikun tuumasta toimeen ;)
Tuula: Kiitos kiitos, on tää hurjaa että mulla on 7 v poika. Käytiin tässä neuvolassa yksi päivä. Minun pikkuinen esikoiseni piteli kädestäni kiinni ihan kuin ennen vanhaan. Me keskustelimme ja sain kuulla salaisuuksia. Normaalisti salaisuuksiin ei ole aikaa.
Iso on poikasi. Sen täytyy olla mahtava vaihe, kun lapsella alkaa olla todellisia taitoja, omia kykyjä ja ajatuksia :)
Hehe, meillä on aina synttäreillä käytössä täysin samanlaiset muumimukit kuin teillä! Rennosti vaan, pyhäkupit pölyyntyköön kaapissa ja odottakoon kunnes juhlitaan vuosikymmeniä ;-)
Katja: Onhan tämä kyllä mahtava vaihe ja ihmettelyäkin tosin on ilmassa. Onko toi mun poika, osaako se tosiaan noin paljon? Miten se voi ola noin taitava? Ja ihana ja välillä kamala? ;)
Muumimukit ovat ihan parhaita, kerään niitä, onhan niitä kertynytkin jo aika monta....meillä käytössä sekä arkena että juhlana.
Lähetä kommentti