Oi, tätä mökki-iloa!

   -  Inari Fernándezin Vapaus pr näyte - 

Mökki on aina ollut osa juuriani, ehdoton voiman lähteeni.  Päästessäni järven rannalle, asiat aina saavat oikeammat mittasuhteet ja "kaikki on ihan hyvin"-fiilistä. Mökillä tunnen olevani pystyvä, vahva handywoman, turvassa, parempi versio itsestäni 2.0.  

Tällä kertaa säät suosivat oikein urakalla, joka päivä on ollut lämmintä kuin kesällä ja mikä parasta järvivesi  19 asteista eli siinä pystyy uimaan ihan kunnolla! Aamu on alkanut poikkeuksetta aamu-uinnilla ja päättynyt iltauintiin ja tietenkin saunon joka päivä. Se uinnin jälkeinen olo - priceless! 


Kongo nautti myös täysillä, käy uimassa päivällä ja saa hepuleita pitkin pihamaata. Mökkipiha on edelleen täynnä heinäsirkkoja, puskapissalla niiden hyppelyä saa seurata hyvinkin läheltä, sieniä erityisesti karvarouskuja on myös paljon, en tosin niistä niin välitä, ehkä pitäisi innostua. Naapuri kertoi, että suppiksia löytyy pienen automatkan päästä, ensi kerralla ehdottomasti löytöretkelle. Hyttysiin tai hirvikärpäsiin en ole törmännyt, enkä pahoittanut mieltäni.   

Olen lukenut taas - niin kuin aina mökillä - paljon. Sanna Vainion Tyttö kirjaan rakastuin. Se oli taiten kirjoitettu, hetkeksikään ei huomioni herpaantunut. Ja miten voi kirjoittaa kirjan, jossa ei ole yhtään turhaa lausetta? Tiivis, kauniisti kirjoitettu, tumman kaunis kirja eroprosessista. Tarina on tuttu: kertojan mies hullaantuu nuorempaan naiseen ja siitä lähtee liikkeelle kertojan kasvu omaksi itsekseen. 



Samaan syssyyn luin toisenlaisen erokirjan;  Inari Fernándezin Vapaus.  Kirja käsittelee pitkästä suhteesta irtautumisen aiheuttamaa "hulluuden" tunnetta ja matkaa kohti oman itsensä seksuaalista löytämistä. Seksiä kirjassa onkin paljon, melkein tuli oma nuoruus mieleen ja ne lukemani hekumalliset Harlekiini- kirjat. Teos tuo kuitenkin esiin myös tärkeitä kysymyksiä naisen identiteetistä ja vapaudesta, ja haastaa lukijan pohtimaan omia suhteitaan ja seksuaalisuuttaan. Jäin erityisesti pohtimaan, miten suuri voimavara ja nautinto seksuaalisuus on, sitä toivoisi ihan kaikille ja myös itselleni. 


Ihanaa loppuviikkoa, murut!




2 comments

  1. On kyllä ollut ihana lämpöaalto nyt. Juuri oikea aika mökkeilylle :)

    Minä pidin paljon tuosta Tyttö-kirjasta.

    VastaaPoista
  2. Kyllä osui oikeaan saumaan mökkeily, välillä käy tuuri!

    Tyttö kirja oli niin ihana- oikea helmi, odotan innolla uutta kirjaa ko kirjailijalta.

    VastaaPoista

Ihanaa kun kommentoit! Parhautta päivääsi!