- kivat kaksi viikkoa takana. Ensin kotona oli yksi anedoviruksinen poika, sitten toinen vähintäänkin flunssainen poika ja lopulta on -off kurkkukipuinen äiti. Onneksi tauti ei ole kunnolla iskenut muhun, jotakin positiivista sentään. Kuitenkin lakonisesti totean: syksy ja taudit ovat täällä, toden totta. Syökää c vitamiinia ja pysykää terveenä!
- RUSKA! Se on vihdoin täällä, niin mahtavaa. Näin lokakuussa todellakin tarvitaan värejä elämään ja nyt niitä on.
- väriä omaan elämään olen saanut myös itseruskettavan kasvoivoiteen keinoin. Käytän sitä kaksi kertaa viikossa ja ihanaa, että kasvot ovat päivettyneet ja (suht) freesit
- olen tehnyt ihania musiikkilöytöjä; Pilven piirtäjien kappaleet esim Juulia . Sen kun muistaisi: "Hengitä sisään ja hengitä ulos, ei kai elämä oo sen vaikeempaa."
- oli pakko kokeilla kasvojoogaa. Ei mene kuin muutama minuutti, varmasti nuorrun kasvoista ainakin 10 v :D Ei se ota, jos ei annakaan.
- mulla oli ihan %&/:n kiva iltapäivä viikolla simahtaneen auton kanssa kehäykkösen ruuhkassa, yksin. Siis auto vaan lopetti toimintansa ja sammui, mitään punaista hälytys/varoitusvaloa tms ei autossa palanut, eli ei mitään ennakkovaroitusta.
Siinä autossa, kun odottelin hinausautoa tulevaksi, mietin vaan että voikun aina ei tarvitsisi olla reipas, vahva ja itsenäinen nainen. Välillä olisi ihana, että olisi kumppani, johon tukeutua. Sellainen joka tajuaisi esim autoista. Halaisi. ❤️
- kiitollisena kultaisesta isästä, joka auttoi selkänikamiaan uhmaten uuden akun asentamisessa ❤️
- lähipiirissä sattuu ja tapahtuu, on sairauksia ja muuta. Sen verran paljon elämässäni on ehtinyt tapahtua (niin kuin varmasti muillakin), että tällaiset asiat eivät yllätä mua tai aiheuta "miksi näin tapahtuu" - kysymyksiä. Kun huomaa kerta toisensa jälkeen, miten nopeasti asiat voivat luhistua, tietty sinisilmäisyys karisee pois. Kaikkea voi tapahtua kaikille, maailmassa on niin paljon pelottavaa, kammottavaa, sekavaa, inhoittavaa ja väärää, asioita, joita on mahdoton estää, niitä vaan tapahtuu. Samalla kuitenkin ajattelen, että maailmassa on paljon hyvää, elossa olo on etuoikeus, elämä kantaa ja asiat voivat selvitä - tavalla tai toisella.
- samalla kaikki tämä pistää omat murheet perspektiiviin
Menipä diipiksi, joskus niinkin. Valoisaa viikonloppua, ulkoilkaa ja nauttikaa ruskasta!
PS. Instagramissa on menossa arvonta Kirjamessuille Helsinkiin :)
Tätä elämä on. Nousuja, välillä pitkästyttävää ja joskus taivaallista autuutta!
VastaaPoista