Viikon hippusia

Oli taas normiviikko - mitään kovin ihmeellistä ei tapahtunut, perusarkea. Kaipa se on hyvä niin(kin)!


- ulkoilu oli yhtä liukastelua, niin toivon, että talvi taittuisi pian ja kevät tulisi - sielu suorastaan huutaa kevään ja mullan tuoksua ja lämmittävää (ja lumen sulattavaa) auringon valoa

- aloitin keväthajuveden ja itseruskettavan käytön

- mun naapurissa asuu eläinrakas vanhempi mies, joka vie keväät talvet takapihan jäniksille porkkanoita, kaalia ja muita vihanneksia. Hänestä inspiroituneena vein minäkin vähän nahistuneen porkkanapussin yhtenä iltana pihalle, ja aamulla kaikki oli syöty. Sain palkaksi erinomaisen iloisen mielen.




- kävin katsomassa Kotiapulainen (House Maid) elokuvan. Oli pettymys, varsinkin kun kirja oli oikein mukiinmenevä. Elokuva on tylsähkö, jotenkin lattea ja pitkäveteinen.  

- Disney+:lla pyörähti ystävänpäivän kynnyksellä draamasarja Love Story: John F. Kennedy Jr. & Carolyn Bessette, joka pohjautuu heidän rakkaustarinaansa 1990-luvulla. Odotukseni sarjalle eivät olleet korkealla, mutta yllätyin positiivisesti. Näyttelijätyö on erinomaista, esim Naomi Watts, Sarah Pidgeon, Paul Anthony Kelly ja Grace Gummer. Myös kemia kahden päänäyttelijän välillä toimii. 

Ihan kuka tahansa, joka on kiinnostunut muodista ja tyylistä, pitää varmasti sarjasta, jonka puvustus on autenttista. Sarja antaa myös (ehkä) vastauksia millainen Carolyn oikeasti oli, hänhän ei elämänsä aikana antanut yhden yhtä haastattelua ja oli hyvin julkisuutta kaihtava henkilö. 

1990-luku hehkuu sarjassa koko loistossaan, kaikkialla tupakoidaan ja kaikki parhaat 90 luvun hitit soi taustalla, ihan jokaisessa jaksossa. 

4 jaksoa katsottavana  


- söin paljon kasviksia, esim kasviswokkeja ja halloumicurrya.

- olen hurahtanut täysin edullisiin meikkeihin. Takana ovat ne ajat, kun olin töissä ja törsäsin esim Chanelin voidemaiseen aurinkopuuteriin. 

Uusin löytö on Elfin voidemainen luomiväri Liquid Velvet Eyeshadow (sävy Extra toasted), joka on kuulemma Armanin luomivärin dupe. Maksoi alle 10 e. 

Catricen voidemainen aurinkopuuteri Melted Sun Cream Bronzer on myös ihan täykky. Hinta 6 e.  Peittoaa Chanelin. 

*******

”I can assure you that there are places,

lands, and people

that will blow your mind out there.

You just need to be courageous enough to believe it.

Hungry enough to seek it.

Determined enough to find it.

Trusting enough to know it.”

Victoria Erickson

Aurinkoa mieliin, murut!


5 comments

  1. Iso peukku kasvisten syömiselle! Se meidän taloudessa jatkuvan tsemppauksen aihe.

    Minä toivon, että nämä talvikelit kestäisivät vielä viikkoja. Perintösukseni eivät toimineet kovilla pakkasilla lainkaan ja olen vastan hiljattain saanut avattua hiihtokauteni. Haluaisin vielä hiihtää pitkään :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Mulla on ollut pojaton viikko, jolloin syön melkein pelkästään kasviksia.

      Mä oon niin saanut tarpeekseni talvesta. Viimeksi eilen, kun kahlasin 3 x koiralenkillä kauheassa viimassa ja liukkaudessa.

      Tänään ollaan plussalla jotta OLISIKO tää talvi nyt tässä? Hope so.

      Poista
  2. Kiitos kivoista vinkeistä! Ajatukset on kieltämättä jo kääntyneet pitkän talven jälkeen kevättä kohti.
    Kuulosti ihanalle tuo keväthajuveden käytön aloittaminen 🥰 Jäinkin miettimään että mikähän tuo tuoksu on? Onko joku uusi tuoksu jota voit suositella tai joku luottotuoksu? Yt. Sanna

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Moikkis, kevät tänne heti just mulle ja meille kaikille.

      Mulla on muutama luottotuoksu keväälle:
      L’ eau De Chloé (ei enää valmisteta - harmi)
      Acqua di gioia
      Issey Miyake l'Eau d'Issey

      Kaikki raikkaita mun nenuun! En tykkää mausteisista tai voimakkaista tuoksuista.

      Toivottavasti just sun tuoksu löytää luoksesi kevääksi :) Kevätiloa Sanna!

      Poista
  3. Kiitos, ihania raikkaita tuoksuja sinulla käytössä keväällä 😊
    Aqua di Gioia on menneiltä vuosilta tuttu, enää se ei vaan jostain syystä omaan nenään oikein istu. Chloén tuoksut on mielestäni aivan hurmaavia, tuoksujen pullot rusetteineen myös 🤩 Kannattaa käydä nuuhkaisemassa Chloén Lumineuse tuoksua, olen siihen tällä hetkellä kovin mieltynyt. Yt. Sanna

    VastaaPoista

Ihanaa kun kommentoit! Parhautta päivääsi!